Tuomiokapitulin päätöksiä 9.10.2013 | Tampereen hiippakunta

Tuomiokapitulin päätöksiä 9.10.2013


Rovasti Risto Soramiehen erottaminen pappisvirasta
Tuomiokapitulin päätös: 131009__392_pappisvirasta_erottaminen_rovasti_risto_soramies

Tuomiokapituli on suljettuna ajalla 28.10. – 1.11.2013
Tuomiokapituli on muuttamassa takaisin Eteläpuiston remontoituihin toimitiloihinsa lokakuun lopussa, siksi tuomiokapituli on suljettuna ajalla 28.10. – 1.11.2013.

Kelpoisuuspäätös
Päivi Aikasalo, Miikka Anttila, Virpi Järvinen ja Jukka Lehto todettiin kelpoisiksi hakijoiksi Hattulan seurakunnan kappalaisen virkaan.

Hiippakunnalliset kolehdit 2014
Hiippakunnalliset kolehdit kerätään seurakunnissa seuraavasti:

  • 9.2.2014 (5 s loppiaisesta) hiippakunnan kasvatustyölle
  • 18.5.2014 (4 s pääsiäisestä) hiippakunnan diakonia- ja yhteiskunnalliselle työlle
  • 31.8.2014 (12 s helluntaista) hiippakunnan kansainväliselle työlle
  • 16.11.2014 (Valvomisen s) hiippakunnan seurakuntien työntekijöiden hengellisen ohjauksen ja retriittitoiminnan tukemiseen

Viranhoitomääräykset
Pastori Pasi Hakkarainen määrättiin Harjun seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.9.2013 alkaen toistaiseksi.
Pastori Lilli-Irmeli Hintsa määrättiin Someron seurakunnan vs. kirkkoherraksi 1.2.2014-31.5.2014.
Kirkkoherra Esa Löytömäki määrättiin Tammelan rovastikunnan vs. lääninrovastiksi 1.2.2014- 31.5.2014 ja 1.10.2014- 31.12.2015.
Pastori Jorma Kantola määrättiin Urjalan seurakunnan vt. kappalaiseksi 1.10.-27.11.2013.
Pastori Hanna Nuutinen määrättiin Urjalan seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.1.2014 alkaen toistaiseksi.
Pastori Hanna Koli oikeutettiin toimimaan pappina Suomen Lähetysseuran palveluksessa 1.7.-31.12.2013.
Pastori Matti Salo määrättiin Mänttä-Vilppulan seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.10.2013 alkaen toistaiseksi.
Pastori Hanna Suominen määrättiin Launeen seurakunnan määrä- ja osa-aikaiseksi (50 %) seurakuntapastoriksi 1.10.2013-28.2.2014.
Pastori Johanna Porkola määrättiin Ylöjärven seurakunnan vs. kappalaiseksi 4.9.2013-28.2.2014.

Siirto
Pastori Hannu Ruuskanen otettiin Tampereen hiippakuntaan 1.11.2013 lukien.